Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες (Άντριου, Σάρεϊντορ, Αλμαντάρεθ, Τόμσον, Κερ, Χάβαρης), η ΑΕΛ Καναδά ήταν ασταμάτητη στην πρεμιέρα του κλειστού πρωταθλήματος MMSL με αντίπαλο την Acoriano. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε γρήγορα, με πολλή δράση και από τις δύο πλευρές, με τις ομάδες να επιδιώκουν τη νίκη. Το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ και οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα για να καταστρώσουν τα σχέδιά τους για τη συνέχεια του αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον ίδιο τρόπο. Όλοι ήθελαν να κινηθούν επιθετικά. Μια γρήγορη κάθοδος από πλάγια δημιούργησε τις προϋποθέσεις στην ΑΕΛ να ανοίξει το σκορ. Έντεκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Ροντρίγκεθ πέτυχε το 1-0.

Η Acoriano δεν κατέθεσε τα όπλα, αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στον φωτεινό πίνακα το χρονόμετρο έδειχνε 6:30 πριν τη λήξη. Τριάντα δευτερόλεπτα αργότερα ο Πονς έβαλε ξανά την ΑΕΛ σε θέση οδηγού, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος ο Καμάγιο έγραψε το τελικό 3-1.