Με 12 γκολ ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική της Super League, τα λιγότερα στις 10 τελευταίες, μετά τα εννέα γκολ της 11ης. Είναι εντυπωσιακό ότι κανένας γηπεδούχος δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, αν και πέτυχαν τελικά επτά στο δεύτερο. Δεν είναι βέβαια κάτι σπάνιο, αφού είχε συμβεί και πέρσι στην 19η αγωνιστική, με οκτώ αγώνες μάλιστα. Είχαμε άλλα επτά πέναλτι, τα τρία στην ΑΕΛ και δύο στην Ξάνθη.

Όπως πάντα, παραθέτουμε τους ενδιαφέροντες αριθμούς της αγωνιστικής.

200... αγώνες σε συλλογικό επίπεδο συμπλήρωσε ο δεξιός μπακ της ΑΕΛ Νίκος Καρανίκας. Με τη σημερινή του ομάδα έχει 130 αγώνες και με τον ΠΑΣ Γιάννινα άλλους 70.

250... συμμετοχές στη Super League με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης ξεπέρασαν μαζί ο Χουάν Μουνάφο και ο Ματίας Ιγκλέσιας, με 134 και 117 αντίστοιχα. Είναι οι πρώτοι στην ιστορία της ομάδας και ακολουθούν Κουρμπέλης (103) και Ουσέρο (100).

200... αγώνες σε πρωταθλήματα συμπλήρωσε ο Γιάννης Φετφατζίδης. Ο 29χρονος μέσος έχει παίξει 93 στη Super League, 40 στο Καμπιονάτο και 67 στη Σαουδική Αραβία.

150... νίκες με 1-0 στην έδρα του συμπλήρωσε ο ΠΑΟΚ στην Α' Εθνική/Super League. Ακριβώς τις μισές νίκες με 1-0, 75, έχει εκτός έδρας. Η νίκη με 1-0 είναι το αγαπημένο του σκορ με 225 εμφανίσεις, ενώ 224 έχει το 1-1.

100... αγώνες στη Super League έφτασε ο αμυντικός του Πανιωνίου Γιώργος Σαραμαντάς, τρεις μέρες πριν κλείσει τα 28 χρόνια του. Έχει 50 με τον Ηρακλή και 50 με τον Πανιώνιο!

60... γκολ έχουν επιτευχθεί με πέναλτι ως τώρα. Το ρεκόρ σε μια σεζόν (κανονική περίοδος) της Super League είναι 63, από το 2014-15.

30... γκολ έφτασε στο πρωτάθλημα ο Αντελίνο Βιεϊρίνια σε 163 αγώνες. Είναι ο 26ος στην ιστορία του ΠΑΟΚ που φτάνει τα 30 και 3ος ξένος, πίσω από τους Γκουερίνο (66) και Πρίγιοβιτς (35).

2... αποβολές σε διαδοχικά παιχνίδια του έχει ο Ντανιέλ Σουάρεθ του Αστέρα Τρίπολης και μάλιστα μέσα σε οκτώ μέρες. Αποβλήθηκε Κυριακή στην Τούμπα, εξέτισε Πέμπτη με Πανιώνιο, αποβλήθηκε πάλι στη Λαμία!