Ήταν το ελληνικό ντέρμπι μεταξύ ΑΕΛ Καναδά και Απόλλωνα (Μπλε), ένα άναρχο παιχνίδι με την ΑΕΛ να έχει ξανά τέσσερα δοκάρια. «Δεν είμαστε πολύ τυχεροί τελευταία», επισήμανε ο τερματοφύλακας Σκοτ Μιούλερ. Η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα 16 λεπτά πριν τη λήξη, έλεγχε το παιχνίδι, ο Απόλλων έδειχνε κουρασμένος, αλλά 1 λεπτό πριν τη λήξη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τέρματα των Πονς (3) και Μούσα. Στους τρεις τελευταίους αγώνες η ΑΕΛ έχει δύο ισοπαλίες και μία ήττα, τέρματα υπέρ 11, τέρματα κατά 12, γεγονός που δείχνει αδυναμία στην αμυντική λειτουργία με αποτέλεσμα η πρωτοπόρος να βρεθεί στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, τέσσερις βαθμούς πίσω από την κορυφή όπου βρίσκονται οι Αλβανοί και η PCL. «Αυτό το αποτέλεσμα μας πονάει. Πρέπει να βρούμε το παιχνίδι μας και να παίξουμε με τον τρόπο που μπορούμε, αποφεύγοντας τα πολλά λάθη και την αδυναμία αλληλοκάλυψης. Είμαι σίγουρος ότι ότι θα ανακάμψουμε την επόμενη εβδομάδα», ανέφερε ο Μίλτον Γουγουλιάς. Την προσεχή Παρασκευή (21:30) η ΑΕΛ θα αντιμετωπίσει την Jagiellonia.