Μετά από διακοπή ενός σαββατοκύριακου, το πρωτάθλημα επιστρέφει με την τρίτη αγωνιστική. Ήδη έχουν γίνει κι άλλες μεταγραφικές κινήσεις, που ολοκληρώνονται, ενώ το νέο πρόσωπο στους πάγκους είναι ο Νίκι Παπαβασιλείου, που γίνεται ο πρώτος Κύπριος προπονητής στην ιστορία της Super League. Παράλληλα έχει απομακρυνθεί ο Σάββας Παντελίδης από τον πάγκο του Άρη, και η ομάδα της Θεσσαλονίκης προχωρά με τον Απόστολο Τερζή υπηρεσιακό. Η αλλαγή λειτουργεί θετικά και ο Πανιώνιος παίρνει τους πρώτους του βαθμούς, νικώντας την ΑΕΛ με 1-0. Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ στο Περιστέρι παίρνει ένα περιπετειώδες τρίποντο στις καθυστερήσεις από τον Ατρόμητο (3-2), αφού προηγήθηκε 2-0 και ισοφαρίστηκε από δύο γκολ του Βέλλιου. Μαζί του τις τρεις νίκες φτάνει και ο Ολυμπιακός, με το ευρύ 5-0 επί του Βόλου, έστω και αν τα πολλά γκολ άργησαν, ενώ το τρία στα τρία κάνει και η Ξάνθη επί του Αστέρα Τρίπολης, νικώντας για τρίτη φορά με το ίδιο σκορ, 2-1.
Πίσω τους βρίσκεται ο ΟΦΗ, που στην πρώτη εντός έδρας εμφάνισή του κάνει πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και νικά τον Παναιτωλικό με 3-1. Η ΑΕΚ κάνει δεύτερη νίκη στη σειρά, επί της Λαμίας αυτή τη φορά (2-0), αλλά το εντυπωσιακό αποτέλεσμα της ημέρας είναι η ευρεία νίκη του Άρη με 4-0 επί του Παναθηναϊκού, με υπηρεσιακό μάλιστα προπονητή. Αυτή η αγωνιστική δεν έχει θύμα προπονητή, ενώ Αστέρας Τρίπολης και Παναιτωλικός έχουν μόνο ήττες. Ο Ολυμπιακός δεν έχει δεχτεί γκολ, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει δεχτεί ήδη τέσσερα. Ο Παναθηναϊκός έχει τη χειρότερη άμυνα με οκτώ γκολ!

Nivea Men Best Goal της αγωνιστικής: Όγκνιεν Βράνιες
Nivea Men Player Of Τhe Μonth του Αυγούστου: Νέλσον Ολιβέιρα