Αποδεχόμενος την πρόσκληση του Novasports, ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ, Θωμάς Κυπαρίσσης, θυμήθηκε τις καλύτερες στιγμές του στο πρωτάθλημα. Ο πολύπειρος επιθετικός διακρίθηκε στη μεγάλη κατηγορία με τα χρώματα της Ξάνθης, του Άρη, του ΠΑΣ Γιάννινα και της ΑΕΛ. Καλύτερο γκολ θεωρεί αυτό που πέτυχε ως παίκτης της ΑΕΛ κόντρα στον ΠΑΟΚ στο 2-2 της Τούμπας, τον Οκτώβριο του 2005 στις καθυστερήσεις. Το καλύτερο παιχνίδι του Θωμά Κυπαρίσση ήταν το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της καριέρας του μεταξύ Άρη-ΠΑΟΚ (1/11/2000) όπου άνοιξε το σκορ για τους κίτρινους σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε με θρίαμβο των γηπεδούχων με 4-0. Και μεγαλύτερη επιτυχία του ήταν η κλήση του στην Εθνική Ελλάδος από τον Άνχελ Ιορντανέσκου. όταν τη σεζόν 1998-99 είχε κάνει με την Ξάνθη μια εντυπωσιακή χρονιά.

Ο Θωμάς Κυπαρίσσης γεννήθηκε στις 26 Μαρτίου του 1970 και ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα την περίοδο 1988-89 από τον Πιερικό και το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής. Το καλοκαίρι του 1991 πήρε μεταγραφή για τη Νίκη Βόλου και την Γ' Εθνική. Τον επόμενο ενάμιση χρόνο αγωνίστηκε στον Παναρκαδικό και τον Νότιο Όμιλο της ίδιας κατηγορίας. Επίσης έπαιξε με την Κόρινθο στη Β' Εθνική. Το καλοκαίρι του 1994 επέστρεψε στην Γ' Εθνική για λογαριασμό του Πανελευσινιακού. Έχοντας καταθέσει για χρόνια τα διαπιστευτήριά του στις μικρότερες επαγγελματικές κατηγορίες, το καλοκαίρι του 1996 αγωνίστηκε στην Α' Εθνική με την Ξάνθη. Στα 4 χρόνια παρουσίας του στην Ξάνθη, αγωνίστηκε σε 106 αγώνες πρωταθλήματος και σημείωσε 32 τέρματα. Το καλοκαίρι του 2000 ήρθε η μεταγραφή του στον Άρη όπου έμεινε μέχρι τον Δεκέμβριο του 2001, συμμετέχοντας σε 22 αγώνες και πετυχαίνοντας 3 γκολ, όλα κατά την πρώτη του χρονιά. Ακολούθησε τον Ιανουάριο του 2002 ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τον οποίο πανηγύρισε την άνοδο στην Α' Εθνική. Επόμενος σταθμός στην καριέρα του ήταν η ΑΕΛ, με τα χρώματα της οποίας αγωνίστηκε από το καλοκαίρι του 2003 μέχρι και τον Ιανουάριο του 2007 και είχε 103 συμμετοχές και 36 γκολ, ενώ διετέλεσε και αρχηγός της. Στην πρώτη του χρονιά στους «βυσσινί» σημείωσε 13 γκολ σε 23 ματς και αποτέλεσε έναν από τους βασικούς συντελεστές της ανόδου στη Β' Εθνική ύστερα από τρία χρόνια στην Γ' Εθνική. Την περίοδο 2004-05, η οποία σημαδεύτηκε από την επιστροφή της ΑΕΛ στην Α' Εθνική, έπειτα από 10 χρόνια απουσίας, σημείωσε 13 γκολ σε 24 αγώνες. Την περίοδο 2005-06 σκόραρε 7 φορές σε 25 ματς και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Ο Πιερικός αποτέλεσε τον επόμενο και τελευταίο σταθμό στην καριέρα του,  πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος του Βορείου Ομίλου της Γ' Εθνικής, με 8 γκολ που σημείωσε σε 12 αγώνες. Το 2008 αποσύρθηκε από την ενεργό δράση του στην ομάδα που ξεκίνησε το ποδόσφαιρο, τερματίζοντας έτσι την πολύχρονη καριέρα του.