Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του για το 2020, μια χρονιά που τον βρίσκει νταμπλούχο.
Αν μάλιστα νικήσει θα είναι και μαθηματικά πρωταθλητής χειμώνα. Υποδέχεται την ΑΕΛ, που βρίσκεται στην προτελευταία θέση μετά τα πρόσφατα αρνητικά αποτελέσματα. Ο Ολυμπιακός
Έφερε ισοπαλία 1-1 στο ντέρμπι της 1ηςαγωνιστικής με την ΑΕΚ, που έγινε την περασμένη Τετάρτη.
Είχαν προηγηθεί επτά διαδοχικές νίκες, από την άλλη ισοπαλία, επίσης 1-1 στα Γιάννενα. Με την ΑΕΚ ήταν το πρώτο παιχνίδι, που προηγήθηκε στο σκορ, αλλά δεν νίκησε. Για το πρωτάθλημα μάλιστα είχε να συμβεί από το Σεπτέμβρη του 2019, όταν είχε έλθει πάλι 1-1 στο «Σπύρος Λούης», με τον Παναθηναϊκό. Έχει την καλύτερη επίθεση με 28 γκολ, επτά περισσότερα από τη δεύτερη ΑΕΚ, και την καλύτερη άμυνα με τέσσερα γκολ παθητικό. Έχει πετύχει έξι γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 22 στο δεύτερο. Στα έξι πρώτα δεν είχε σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Συνολικά είναι αήττητος στα 13 τελευταία επίσημα, όπου σκοράρει συνεχώς. Στην έδρα του έχει κερδίσει και τα επτά τελευταία, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στα περσινά πλέι οφ. Έχει πετύχει 19 γκολ και έχει δεχτεί ένα, στο τελευταίο παιχνίδι, το πέναλτι του Μπαριέντος για το Βόλο. Δεν έχει ισοπαλία στα 17 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος στο Νέο Φάληρο, μετά το 1-1 με τον ΠΑΟΚ τον Δεκέμβρη του 2019. Πέρσι κατέκτησε το νταμπλ, νικώντας στο τελικό Κυπέλλου την ΑΕΚ, στον αργοπορημένο τελικό της 12ης Σεπτεμβρίου. Αποκλείστηκε από το Champions League, αλλά συνεχίζει στο Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Αϊντχόβεν.

06.01.2021: Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός
Οι πρώτοι σκόρερ: Ελ Αραμπί 10, Μασούρας και Χασάν από 5.
Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Εμβιλά και Μασούρας από 18.

Η ΑΕΛ
Γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα, στην έδρα της αυτή τη φορά 1-0 από τον ΟΦΗ, και είναι προτελευταία στη βαθμολογία. Δεν έχει νίκη στα πέντε τελευταία, με ένα μόλις βαθμό σε αυτά. Έχει μια νίκη ως τώρα, στα Γιάννενα επί του ΠΑΣ. Αυτή είναι και η μοναδική στα τελευταία 14 για τη Super League. Έχει δεχτεί γκολ στα 10 από τα 11 παιχνίδια της σεζόν, κρατώντας το «μηδέν» μόνο με τον Ατρόμητο. Έχει πετύχει επτά γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι η μοναδική πλέον ομάδα που δεν έχει σκοράρει στα πρώτα 45 λεπτά. Συνολικά δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο στα 15 τελευταία, μετά τα τρία που είχε βάλει την 1η Μαρτίου στο 3-0 επί του Βόλου. Εκτός έδρας έχει χάσει τα δύο τελευταία, από ΑΕΚ και Παναιτωλικό, αφού δεν είχε ήττα στα δυο προηγούμενα. Έχει κάνει μια νίκη, αυτή στα Γιάννενα. Είναι και η μοναδική της ΑΕΛ εκτός έδρας στα τελευταία 17 για τη Super League.

02.12.2020: ΑΕΛ – Άρης 0-3
07.12.2020: Παναιτωλικός – ΑΕΛ 2-1
12.12.2020: ΑΕΛ – ΟΦΗ 0-1

23.12.2020: ΑΕΛ - Λαμία
03.01.2021: ΑΕΛ - ΠΑΟΚ
Οι πρώτοι σκόρερ: Πινακάς 4, Σπαρβ, Μούζεκ και Γιουνές από 1.
ΟΙ πρώτοι σε συμμετοχές: Νάγκι, Σπαρβ, Φιλίπ και Μπέρτος από 11.

Μεταξύ τους
Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει και τα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την ΑΕΛ, σκοράροντας 21 φορές και δεχόμενος δύο γκολ. Τελευταία επιτυχία της ΑΕΛ στις 25 Σεπτεμβρίου 2016, όταν νίκησε στην έδρα της με 1-0 (90’ σουτ Γκόλιας). Είναι και η μοναδική νίκη στα τελευταία 12, με τον Ολυμπιακό να έχει κερδίσει τα 11 από αυτά. Η τελευταία ισοπαλία τους είναι στις 13 Δεκεμβρίου 2008, 1-1 (74’ σουτ Σολάνο – 52’ σουτ Μπελούτσι) στη Λάρισα. Γηπεδούχος ο Ολυμπιακός έχει ακόμα καλύτερη παράδοση. Έχει κερδίσει τα έξι τελευταία, βάζοντας 22 γκολ. Στα τρία τελευταία έχει βάλει από τέσσερα.Η τελευταία φορά που η ΑΕΛ πήρε αποτέλεσμα ήταν στις 12 Απριλίου 2009, όταν νίκησε τον ήδη πρωταθλητή Ολυμπιακό 1-0 (54’ σουτ Ζουράφσκι). Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ μπήκε στα πλέι οφ. Επίσης η ΑΕΛ πήρε ισοπαλία το 1988, τη σεζόν που πήρε το πρωτάθλημα, και νίκησε το 1983, όταν τερμάτισε δεύτερη πίσω από τον Ολυμπιακό.

18.12.2019: Ολυμπιακός – ΑΕΛ 4-1
(9’ σουτ Μασούρας, 11’ σουτ Μασούρας, 17’ σουτ Σουντανί, 37’ πέναλτι Ελ Αραμπί – 56’ σουτ Ουάρντα).