Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων, η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει με 4-2 την ΑΕΛ στο στάδιο Αλκαζάρ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 1. Στο 11ο λεπτό ο Μπάγιτς ανέτρεψε τον Ολιβέιρα και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Πορτογάλος, ο οποίος ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, ανοίγοντας στο 14' το σκορ για την ομάδα του. Στο 43ο λεπτό ο Ολιβέιρα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-0 με κεφαλιά. Στο 70ο λεπτό ο Νικολιάς μείωσε για την ΑΕΛ, η οποία μάλιστα έφτασε στην προσωρινή ισοφάριση στο 80' με τέρμα του Ακούνια. Στο 90′ ο Χρήστος Αλμπάνης σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Χουσίνο και κατέληξε στα δίχτυα της ΑΕΛ, για να γίνει το 2-3. Στο 96′ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκαρσία, ωστόσο ο Αθανασιάδης απέκρουσε την εκτέλεση του Μπένζαμιν Μουκάντζο και στην αντεπίθεση ο Σιμάνσκι έγραψε το τελικό 2-4.

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Γκράουρ (63' Μπέρτος), Μπεν-Χατίρα, Ακούνια, Μιλοσάβλιεβιτς (63' Μουκάντζο), Στίφλερ (53' Νικολιάς), Κολομπίνο, Νούνιτς (87' Χουσίνο), Γιακιμόβσκι

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης (54' Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (74' Αλμπάνης), Ολιβέιρα (74' Σιμόες), Ανσαριφάρντ