Την περίοδο 1982-83 τερματίζει 2η με 45 βαθμούς και εξασφαλίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της την έξοδό της στην Ευρώπη με τη συμμετοχή της στο κύπελλο UEFA. Πέρασαν 38 χρόνια, συγκεκριμένα στις 28 Σεπτεμβρίου 1983, στον επαναληπτικό αγώνα (2-0 νίκη της ΑΕΛ στο πρώτο παιχνίδι) με τη Χόνβεντ περίπου 2.000 οπαδοί της ΑΕΛ ακολούθησαν την ομάδα στην Ουγγαρία με το όνειρο της πρόκρισης στον επόμενο γύρο. Η Χόνβεντ προηγήθηκε με δύο τέρματα από τον Ντάϊκα στο 53' και το 71'. Στο 86' χάνει μοναδική ευκαιρία μες τον Ανδρεούδη να πάρει την πρόκριση κι ο αγώνας οδηγείται στην παράταση. Η ΑΕΛ ξεκινά εντυπωσιακά με ευκαιρίες των Ζιώγα στο 101' και Βουτυρίτσα-Μαλουμίδη στο 109'. Ενώ όλα δείχνουν ότι ο αγώνας οδηγείται στα πέναλτι, ο Ντάικα σκοράρει ξανά στο 114' και δίνει την πρόκριση στη Χόνβεντ. Οι «βυσσινί» τελικά ηττήθηκαν με 3-0.

Η σύνθεση της ΑΕΛ: Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Μαλουμίδης, Κμίετσικ (50' Δράμαλης), Χάσενμπουργκ (79' Ζιώγας), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.