Η ΑΕΛ κρατούσε τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις απέναντι στον ΠΑΟΚ, στο πρώτο παιχνίδι της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας στο στάδιο Αλκαζάρ, αλλά ο Γιασμίν Κούρτιτς με εκτέλεση φάουλ στο 95ο λεπτό ισοφάρισε για το τελικό 1-1. Νωρίτερα στο 64’ η ΑΕΛ με τον Ταχάρ είχε ανοίξει το σκορ. Στον πάγκο των «βυσσινί» κάθισε ο παλαίμαχος άσος Μιχάλης Ζιώγας, αφού ο Ηλίας Φυντάνης ήταν τιμωρημένος. Έτσι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 και όλα θα κριθούν στο δεύτερο αγώνα της φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος στην Τούμπα.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Παπαγεωργίου Θ., Γκοτζαμανίδης, Θεολόγου, Μαϊδάνος, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ (73’ Ηλιάδης), Γιάκος (62’ Γιάκου), Μαυριάς (62’ Παπαγεωργίου Κ.), Γλυνός (83’ Μπαντιμπαγκά), Κούστα (62’ Ακούνια).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Λύρατζης (63’ Λύρατζης), Ίνγκασον, Μιχάι, Τέιλορ, Εσίτι (63’ Σίντκλεϊ), Σβαμπ (75’ Μπίσεσβαρ), Μουργκ (63’ Ζίβκοβιτς), Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι, Άκπομ (83’ Κούτσιας).