Στο ρεπορτάζ του αγώνα με την ΑΕΛ, στην επίσημη ιστοσελίδα της, η ΠΑΕ Απόλλων Πόντου παραπονέθηκε με τον... τρόπο της, για τη διαιτησία, χωρίς να την κατονομάσει. Μεταξύ άλλων αναφέρει: «Γι αυτό τον στόχο πάλεψαν οι ποδοσφαιριστές μας, χωρίς να τον πετύχουν διότι στον αγωνιστικό χώρο δεν υφίσταντο εκείνες οι απαραίτητες προϋποθέσεις που εξασφαλίζουν το δικαίωμα όλων των ομάδων να διεκδικούν ό,τι δικαιούνται την δεδομένη ημέρα…"

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΠΑΕ Απόλλων Πόντου για τον αγώνα με ΑΕΛ
«Την εντός έδρας ήττα, με σκορ 1-3, γνώρισε η ομάδα μας από την Α.Ε. Λάρισας στην 7η Αγωνιστική της Super League 2. Ήταν γνωστό εκ των προτέρων ότι η αντίπαλη ομάδα διαθέτει ανώτερο αγωνιστικό επίπεδο αυτή την περίοδο, ωστόσο το ποδόσφαιρο αποτελεί το κορυφαίο σε δημοτικότητα άθλημα ακριβώς επειδή – ανάμεσα στα υπόλοιπα στοιχεία του – δίνει τις ευκαιρίες και στις πιο αδύναμες ομάδες να πάρουν θετικό αποτέλεσμα. Γι αυτό τον στόχο πάλεψαν οι ποδοσφαιριστές μας, χωρίς να τον πετύχουν διότι στον αγωνιστικό χώρο δεν υφίσταντο εκείνες οι απαραίτητες προϋποθέσεις που εξασφαλίζουν το δικαίωμα όλων των ομάδων να διεκδικούν ό,τι δικαιούνται την δεδομένη ημέρα… Μάλιστα ο Απόλλων κατάφερε να προηγηθεί με εκπληκτικό μακρινό σουτ του Σουντουρά στο 21ο λεπτό. Από το σημείο αυτό και μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν όσα… πλεονεκτήματα χρειάζονταν για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Ισοφάρισαν επτά λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Όγκμποε και με τις συνθήκες του αγώνα να κλιμακώνονται στο 38΄ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1, το οποίο ο Ακούνια ανέβασε σε 1-3 στο 43ο λεπτό».