Τη δεύτερη φιλική νίκη σε δύο τεστ προετοιμασίας πέτυχε η ΑΕΛ, ενώ για δεύτερο συνεχόμενο ματς κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Με νίκη με σκορ 1-0 επί της Παναχαϊκής, στο αθλητικό κέντρο Καρπενησίου την Πέμπτη (18/08), συνέχισε την προετοιμασία η ΑΕΛ, με τον τεχνικό των «βυσσινί», Παναγιώτη Γκουτσίδη, να δίνει χρόνο συμμετοχής στους περισσότερους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Το νικητήριο γκολ επιτεύχθηκε για την ΑΕΛ με σουτ του Σπύρου Γλυνού στο 15ο λεπτό. Η ΑΕΛ στο μεγαλύτερο διαστήματα του παιχνιδιού είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και εκτός από το γκολ, που σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, έχασε κάποιες ευκαιρίες για να διευρύνει τη φιλική της νίκη, ενώ η Παναχαϊκή ήταν πιο απειλητική στο δεύτερο μέρος.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης, Μαξιμένκο, Θωμαΐδης, Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας (27' λ.τρ. Ραμίρεζ), Νίνο, Γλυνός, Κούστα.

Β’ ημίχρονο: Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (80' Ζησούλης), Ηλιάδης, Γωγουβίτης (85' Μπαβέλης), Γαρουφαλιάς, Μιλτιάδης (80' Κούκος), Ραμίρεζ (74' λ.τρ. Νινίκας), Πεντρόζο, Τσουμάνης (69' Μαυριάς), Όγκμποε.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης (46' Κολοβούρης), Τοπάλ (46' Κωνσταντακόπουλος), Σμίλτος (46' Στεργίδης), Τσακμάκης, Λιποράσε, Τσιάρας (54' Στασινόπουλός), Μπουρλάκης (46' Χαντί), Λινάρδος (46' Σίλβα), Ν. Καρακλάιτς (46' Κέρι), Τριμμάτης (58' Π. Καρακλάιτς), Αλεξόπουλος (75' Ζυγκερίδης).