Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ, καθώς επικράτησε εύκολα 3-0 του Ηρακλή Λάρισας στο AEL FC ARENA, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Superleague 2. Οι «βυσσινί» άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά "ψαράκι" του Κώστα Παπαγεωργίου στο 32ο λεπτό, με εκτέλεση πέναλτι από το Μάριο Όγκμποε, στο 45+1 λεπτό έκαναν το 0-2 και πήραν το τρίποντο με πλασέ του Τσιριγώτη στο 78ο λεπτό. Η ΑΕΛ στο μεγαλύτερο διαστήματα του παιχνιδιού είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και εκτός από τα γκολ, που σημειώθηκαν, έχασε κάποιες ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμα περισσότερο τη νίκη της.

Οι φάσεις Ηρακλής Λάρισας-ΑΕΛ
Σουτ του Κάσας για Ηρακλή Λάρισα διώχνει σε κόρνερ ο Σουλούκος στο 3ο λεπτό.
Σουτ του Κ. Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ άουτ στο 5ο λεπτό.
Σουτ του Νικολιά για την ΑΕΛ άστοχα άουτ στο 11ο λεπτό.
Σουτ του Κέρι για τον Ηρακλή Λάρισας άστοχα άουτ στο 12ο λεπτό.
Ο Κώστας Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ βγαίνει τετ α τετ με το Φαρμάκη που σώζει στο 22ο λεπτό.
Σουτ του Κ. Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Φαρμάκης στο 25ο λεπτό.
Σουτ του Γκαρσία για την ΑΕΛ διώχνει σε κόρνερ ο Σουλούκος στο 26ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Σέντρα του Θ. Παπαγεωργίου κεφαλιά "ψαράκι" του Κ. Παπαγεωργίου και 0-1 στο 32ο λεπτό.
Σουτ του Νίνο για την ΑΕΛ άστοχα άουτ στο 36ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με εκτέλεση πέναλτι του Ογκμπόε στο 45+1.
Σέντρα σουτ του Γκαρσία για Ηρακλή Λάρισας μπλοκάρει εύκολα ο Σουλούκος στο 51ο λεπτό.
Σουτ του Μαϊδανού για την ΑΕΛ διώχνει σε κόρνερ ο Φαρμάκης στο 52ο λεπτό.
Σουτ του Νίνο για την ΑΕΛ απέκρουσε ο Φαρμάκης στο 53ο λεπτό.
Σουτ του Πλέγα για την ΑΕΛ διώχνει ο Φαρμάκης στο 59ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ του Νίνο για την ΑΕΛ άουτ στο 60ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ Κ. Παπαγεωργίου άουτ στο 69ο λεπτό.
Σουτ του Μαυριά για την ΑΕΛ σώζει ο Φαρμάκης στο 75ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 0-3 με Τσιριγώτη που πέρασε το τερματοφύλακα και πλάσασε υποδειγματικά, μετά από υπέροχη πάσα του Πεντρόσο στο 78ο λεπτό.

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γκαλίτσιος (37’ λ.τ. Λαγωνίδης), Γιαννίτσης, Γκουγκούδης, Μπαλαμώτης, Χατζής, Λεσάι (46’ Χριστίδης), Γκαρσία (81’ Μπόσιο), Κέρι, Λίταινας (87’ Ζαφειρίου), Κάσας (81’ Συρεγγέλας)

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης (77’ Κόλα), Θωμαϊδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου (69’ Πεντρόσο), Νικολιάς (74’ Μαυριάς), Νίνο (77’ Αντράντα), Ογκμπόε (74’ Τσιριγώτης).