Δείτε αναλυτικά τι είπε ο προπονητής της Νίκης Βόλου, Δημήτρης Ελευθερόπουλος, με αφορμή τις αναμετρήσεις με τον Απόλλωνα Πόντου και την ΑΕΛ.

Αναλυτικά ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος
«Ήτανε το πιο δύσκολο παιχνίδι, όσον αφορά την πνευματική προετοιμασία των παιδιών, μετά από ότι συνέβη στο παιχνίδι με την ΑΕΛ, αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά. Ήταν πάρα πολύ λίγες ημέρες. Αναπόφευκτα με όλα αυτά που έχουμε διαβάσει αυτές τις ημέρες και τα οποία τα παρακολουθούμε, κι όλως παραδόξως νιώθουμε ότι ήμασταν σε άλλο αγώνα με την ΑΕΛ, όσον αφορά και τις εκθέσεις της Αστυνομικής Διεύθυνσης Μαγνησίας και του διαιτητή. Ειλικρινά είναι το λιγότερο περίεργο, ύποπτο, με αυτά που έχουμε ζήσει αυτές τις ημέρες. Τώρα το λόγο το ψάχνουμε μέσα στην ομάδα όλοι μας να το καταλάβουμε. Αναπόφευκτα τα παιδιά μέσα σε αυτές τις πολύ λίγες ώρες έπρεπε να προετοιμαστούμε για ένα παιχνίδι μ' έναν αντίπαλο που παίζει έναν ιδιαίτερο σχηματισμό και δεν είχαμε τις κατάλληλες μέρες για να δουλέψουμε. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η ομάδα βρίσκεται να τρώει γκολ χωρίς ο αντίπαλος να έχει κάνει υποψία ευκαιρίας, όπως και με την ΑΕΛ, από το 40ο λεπτό θα έπρεπε να έχουμε "κλείσει" το παιχνίδι, να είναι πολύ πάνω από 1-0, δεν το συζητώ. Έτσι και με τον Απόλλων Πόντου, χωρίς ο αντίπαλος να έχει κάνει υποψία ευκαιρίας προηγήθηκε. Παρόλα αυτά είχαμε τη ψυχραιμία και τι διαύγεια στο δεύτερο ημίχρονο να μπούμε να παίξουμε τη μπάλα μας να το γυρίσουμε το παιχνίδι και για ακόμα μία φορά δεν το "κλειδώσαμε" σε σωρεία ευκαιριών που είχαμε για να γίνει το 1-3 και στο τελευταίο δευτερόλεπτο δεχθήκαμε την ισοφάριση. Το πρωτεύον για μένα είναι τα παιχνίδια να παίζονται στα γήπεδα. Τα αποτελέσματα καθορίζονται αγωνιστικά. Είναι πάρα πολύ εύκολο να λέμε ότι θέλουμε το ποδόσφαιρο μας να κρίνεται στους αγωνιστικούς χώρους, αλλά τελικά όταν έρχεται η σειρά μας θεωρώντας ότι μπορούμε να ευνοηθούμε, να προσπαθούμε με άλλους τρόπους να κερδίσουμε το παιχνίδι. Οπότε όσον αφορά το παιχνίδι με την ΑΕΛ θεωρώ ότι το σωστό είναι, ανεξάρτητα από το χρηματικό πρόστιμο που μπορεί να επιβληθεί στις δύο ομάδες, να συνεχιστεί το δεύτερο ημίχρονο, που είχε πάρα πολύ ώρα, πάνω από 40 λεπτά και οι δύο ομάδες που αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο να συνεχίσουν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο».