Σαν σήμερα πριν από ακριβώς δεκαπέντε χρόνια, στις 20 Απριλίου 2008, η ΑΕΛ αντιμετώπισε στο στάδιο Αλκαζάρ, το ΠΑΟΚ, σε παιχνίδι της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague περιόδου 2007-2008 και κατάφερε στον πιο συναρπαστικό αγώνα εκείνης της χρονιάς να πάρει την νίκη με 4-3, παρά το γεγονός ότι στο 42ο λεπτό έχανε 0-3! Ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε την ΑΕΛ καθώς με γκολ που σημείωσαν οι Κλάους Αθανασιάδης (9', 42') και Σωτήρης Μπαλάφας (30'), προηγήθηκε αρχικά με 0-3. Ο Ηλίας Κώτσιος μείωσε για την ΑΕΛ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, οι «βυσσινί» μπήκαν αποφασισμένοι να ...διορθώσουν την κατάσταση, ο Τουμέρ Μετίν μείωσε σε 2-3 στο 59', ενώ ο Μάτσεϊ Ζουράφσκι με δύο πέναλτι (65' 72') έγραψε το τελικό 4-3, ολοκληρώνοντας την εντυπωσιακή ανατροπή του σκηνικού. Ωστόσο, παρά την νίκη της η ΑΕΛ δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα play off, καθώς ο Πανιώνιος νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο και πήρε αυτός την 5η θέση της βαθμολογίας, καθώς υπερτερούσε στην ισοβαθμία στους 45 βαθμούς με την ΑΕΛ. Στην 9η θέση εκείνη τη χρονιά είχε τερματίσει ο ΠΑΟΚ!

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Γκίκας (46' Μπακαγιόκο), Φέρστερ, Κώτσιος, Βεργώνης (33' Κυριακίδης), Φωτάκης, Κλέιτον (88' Καλαντζής), Σαρμιέντο, Μετίν, Ζουράφσκι, Πάρα

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντες, Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Μελίσσης, Γεωργίου (74' Βαγγελής), Ηλιάδης, Βερόν (76' Ορφανός), Μπαλάφας, Λάκης, Ίλιεφ (57' Μπαϊάνο), Αθανασιάδης.