Η ΑΕΛ ήρθε ισόπαλη με 1-1 με τον Ατρόμητο στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας  στο AEL FC ARENA. Η ΑΕΛ είχε προηγηθεί με γκολ του Ογκμπόε στο 80ο λεπτό, ενώ στο 95ο λεπτό ο Γιουμπιτάνα ισοφάρισε για να διαμορφωθεί το τελικό 1-1 και στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου στη ρεβάνς θα κρίθει το ποια ομάδα θα πάρει την πρόκριση για την οκτάδα.

Οι φάσεις στο ΑΕΛ-Ατρόμητος
Εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΛ από τον Κώστα Παπαγεωργίου μόλις άουτ στο 4ο λεπτό.
Σέντρα σουτ του Πεντρόσο για την ΑΕΛ μπλοκάρει εύκολα ο Μαρκετζάνι στο 13ο λεπτό.
Σέντρα του Γιουμπιτάνα για τον Ατρόμητο προβολή του Βαλένσια σώζει με τα πόδια ο Σουλούκος στο 15ο λεπτό.
Ακυρώθηκε γκολ του Πεντρόσο για την ΑΕΛ ως οφσάιντ στο 26ο λεπτό.
Σουτ του Γιουμπιτάνα για τον Ατρόμητο άστοχα άουτ στο 35ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΛ με σέντρα του Κώστα Παπαγεωργίου κεφάλια του Πλέγα άουτ στο 38ο λεπτό.
Πάσα του Μπρου για την ΑΕΛ ο Καλουτσικιδης κάνει το σουτ σώζει ο Μαρκετζάνι στο 45+1.
Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΛ ο Κώστας Παπαγεωργίου η μπάλα κοντράρει ο Μαρκετζάνι στο 45+5.
Σουτ του Κοσσονού για την ΑΕΛ πάνω από τα δοκάρια στο 48ο λεπτό.
Σουτ του Ατρομήτου με Γιουμπιτάνα πάνω από τα δοκάρια στο 57ο λεπτό.
Σουτ του Μπρου για την ΑΕΛ μπλοκάρει εύκολα ο Μαρκετζάνι στο 61ο λεπτό.
Σουτ του Πεντρόσο για την ΑΕΛ απέκρουσε ο Μαρκετζάνι στο 64ο λεπτό.
Σέντρα Κοσσονού προβολή Μπρου άουτ στο 68ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με πλασάρισμα σε κενή εστία του Μάριου Ογκμπόε, μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Ατρομήτου Μαρκετζάνι στο 80ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο με το Γιουμπιτάνα στο 95ο λεπτό.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (79' Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (79' Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Θωμαΐδης (72' Αντράντα),  Κ. Παπαγεωργίου (72' λ.τρ Ογκμπόε), Μπρου, Κοσσονού, Πεντρόσο (66' Νίνο).

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Αθανασίου, Πομόνης (46' λ. τρ. Ιμερέκοφ), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα, Κούεν (66' Καμαρά), Ντιρκς (66' Ρομπάιγ), Βαλένσια, Τζοβάρας (70' Βέργος).