Η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες και πέτυχε την πρώτη της νίκη για το 2024, καθώς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και επικράτησε εύκολα με 2-0 του Αιολικού στην AEL FC Arena. Η ΑΕΛ... φόρτσαρε για ένα ημίχρονο, πέτυχε δύο γκολ και κλείδωσε τη νίκη. Ουσιαστικά η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη είχε τελειώσει με το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγε στα αποδυτήρια με στέρεες βάσεις για τη νίκη. Η ΑΕΛ άρχισε ιδανικά το παιχνίδι καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου πήρε προβάδισμα με σουτ του Μαυριά για να κάνει το 2-0 με κεφαλιά ο Ηλιάδης στο 22ο λεπτό. Το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι λαθών, όποιος τα εκμεταλλεύεται, κερδίζει, παράλληλα, όμως, μέτρησε και η αποτελεσματικότητα της ΑΕΛ. Περιόρισε όμως τον Αιολικό στο απόλυτο «μηδέν» αφού οι φιλοξενούμενοι δεν πραγματοποίησαν σημαντικές ευκαιρίες. Στην επανάληψη οι κλασικές φάσεις έλειψαν και έμεινε το 2-0 για την ΑΕΛ. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Αιολικός, μετά την αποβολή του Τριανταφύλλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 84ο λεπτό.

Οι φάσεις στο ΑΕΛ-Αιολικός
Σουτ του Αντράντα για την ΑΕΛ κοντράρει και φεύγει κόρνερ στο 2ο λεπτό.
Εκτέλεση κόρνερ του Κ. Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ κεφαλιά του Ογκμπόε άουτ στο 3ο λεπτό.
Σέντρα του Κ. Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ από τα αριστερά βγαίνει και μπλοκάρει ο Μιλόγεβιτς στο 6ο λεπτό
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κ. Παπαγεωργίου ψηλά άουτ στο 13ο λεπτό.
Σουτ του Ογκμπόε για την ΑΕΛ η μπάλα κοντράρει και μπλοκάρει εύκολα ο Μιλόγεβιτς στο 17ο λεπτό.
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με κοντινό σουτ του Ογκμπόε σώζει με τα ποδιά ο Μιλόγεβιτς στο 18ο λεπτό.
Σέντρα του Κοσσονού για την ΑΕΛ από τα αριστερά κεφαλιά του Πλέγα άουτ στο 19ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με σουτ το Μαυριά στο 20ο λεπτό
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με κεφαλιά ο Ηλιάδης κάνει το 2-0 μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Κ. Παπαγεωργίου στο 22ο λεπτό.
Σουτ του Αντράντα για την ΑΕΛ μπλοκάρει εύκολα ο Μιλόγεβιτς στο 27ο λεπτό
Σουτ του Τριανταφύλλου για τον Αιολικό ψηλά άουτ στο 29ο λεπτό.
Σέντρα από τα δεξιά για τον Αιολικό κεφαλιά του Ενομό μπλοκάρει ο Σουλούκος στο 32ο λεπτό.
Σέντρα από δεξιά του Σινγκ για τον Αιολικό κεφαλιά του Ζάκαριτς πάνω από τα δοκάρια στο 45ο λεπτό.
Κίτρινη κάρτα ο Ογκμπόε για "θέατρο" έπεσε για πέναλτι στο 51ο λεπτό
Σουτ του Καλουτσικίδη για την ΑΕΛ κοντράρει και φεύγει κόρνερ στο 54ο λεπτό.
Σουτ του Ζάκαριτς για τον Αιολικό άστοχα άουτ στο 56ο λεπτό.
Κίτρινη κάρτα ο Αντράντα της ΑΕΛ στο 59ο λεπτό.
Σουτ εκτός περιοχής του Μαυριά για την ΑΕΛ μόλις άουτ στο 61ο λεπτό.
Σουτ του Πλέγα για την ΑΕΛ άστοχα άουτ στο 63ο λεπτό.
Κίτρινη κάρτα ο Τριανταφύλλου του Αιολικού στο 65ο λεπτό.
Σέντρα από δεξιά του Καλουτσικίδη για την ΑΕΛ αδύναμη κεφαλιά του Μαυριά μπλοκάρει εύκολα ο Μιλόγεβιτς στο 83ο λεπτό.
Δεύτερη κίτρινη ΚΟΚΚΙΝΗ ο Τριανταφύλλου του Αιολικού στο 84ο λεπτό.
Σουτ του Πλέγα για την ΑΕΛ σώζει ο Μιλόγεβιτς στο 93ο λεπτό

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (67' Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Κοσσονού (75' Θ. Παπαγεωργίου), Αντράντα (85' Θωμαΐδης), Κ. Παπαγεωργίου (66' Νίνο), Μαυριάς, Ογκμπόε (66' Στίνα).

Αιολικός (Μπόμπαν Κρισμάρεβιτς): Μιλόγεβιτς, Καρανίκας (67' Κριμιτζάς), Μαξιμένκο, Κολλαράς, Σινγκ, Μπενίτεζ, Νούλας (46' Γκιάσι), Τριανταφύλλου, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό (88' Χαλκιαδάκης).