To παιχνίδι στην έδρα της Λαμίας ήταν αρκετά καλό και στο πρώτο ημίχρονο παρότι οι βυσσινί δημιούργησαν φάσεις δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν κυρίως με αναποτελεσματικά τελειώματα.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας προηγήθηκε 0-1 με ωραίο γκολ μετά από κομπίνα σε φάουλ, πάσα του Δημηνίκου στον Ρίζο ο οποίος σούταρε εύστοχα και σκόραρε στο 55‘. Το 0-2 ήρθε στο 80‘ με ωραία κάθετη πάσα του Γραββάνη στον Δημηνίκο στο χώρο και με πλασέ του τελευταίου η ΑΕΛ Κ17 απόκτησε αέρα δύο τερμάτων. Το τελευταίο ημίωρο είχε επίσης αρκετές ευκαιρίες με τους Όντο, Γραββάνη και Γκρόζο ενώ ταυτόχρονα η ομάδα μας κράτησε καλά την αμυντική της λειτουργία χωρίς να αφήσει περιθώρια στη Λαμία να απειλήσει καθόλου.
Η ομάδα μας θα ξεκουραστεί το επόμενο Σαββατοκύριακο και θα αναμένει την κλήρωση της 3ης φάσης όπου μπαίνει με πλεονέκτημα έχοντας περισσότερα εντός έδρας παιχνίδια στα 7 που απομένουν (4-3). Από την τελική συγκομιδή βαθμών θα κριθούν και οι θέσεις που θα κλειδώσουν το φετινό final 4. H AEΛ Κ17 δείχνει πολύ καλά σημάδια συνέπειας και βελτίωσης, τα παιδιά αποκτούν εμπειρίες και μας γεμίζουν αισιοδοξία για το μέλλον στα τμήματα υποδομής μας.
ΑΕΛ Κ17 (Βασιλείου – Νεμπεγλέρας): Σπανός, Μπαργιώτας (46′ Αρσένης), Γκρόζος, Αβραμούλης, Κουπατσιάρας (46′ Δεμίρης λόγω τραυματισμού), Βαρσάμης, Κουτζαηλίας (85′ Τσακνάκης), Δημηνίκος, Ρίζος (75′ Καλαθάς), Γραββάνης, Όντος (46′ Μπασδέκης)
Αναλυτικά η 14η αγωνιστική Β' φάση ΣΤ' Όμιλος
Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024
Λαμία-ΑΕΛ 0-2
Άρης-Παναιτωλικός 2-1
ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ 2-2
Πανσερραϊκός-Βόλος 0-2
Βαθμολογία
1. ΠΑΟΚ 34*
2. ΑΕΛ 27
3. Άρης 26
4. Βόλος 24*
5. Παναιτωλικός 23*
6. ΠΑΣ Γιάννινα 7
7. Λαμία 6
8. Πανσερραϊκός 5*
*Έχουν παιχνίδι λιγότερο