Δεν τα κατάφερε η Ανδρική Ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΛ, που ηττήθηκε στο εκτός έδρας ντέρμπι κορυφής από τη Φθία Λαμίας με 3-0 σετ (25-20, 25-21, 25-22), για την 13η αγωνιστική στο Ζ΄ όμιλο (ΕΣΠΕΚΕΛ) της Β΄ Εθνικής Βόλεϊ Ανδρών, στο «Χαλκιοπούλειο» Κλειστό Γυμναστήριο Λαμίας. Στο πρώτο σετ το πιεστικό σερβις των γηπεδούχων περιόρισε σημαντικά την αποδοτικότητα των παικτών της ΑΕΛ με αποτέλεσμα η Φθία να το κατακτά με σκορ 25-20. Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες βρίσκονταν αρχικά κοντά στο σκορ με την Λαμία να παίρνει στη συνέχεια προβάδισμα και η  αντίδραση των παικτών μας στο τέλος του σετ δεν ήταν αρκετή με αυτό να λήγει 25-21.
Στο τρίτο σετ η ΑΕΛ μπήκε δυναμικά παίρνοντας μια διαφορά 8 πόντων όμως η Λαμία έκανε την απόλυτη ανατροπή κατακτώντας και το τρίτο σετ με σκορ 25-22. Με την ήττα αυτή η ΑΕΛ τερματίζει  στην δεύτερη θέση. Η Φθία Λαμίας εξασφάλισε και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, μία αγωνιστική πριν τη λήξη και θα συμμετάσχει σε ειδικό τουρνουά του Βορρά για την άνοδο στην Α2 Εθνική ανδρών.

Τα σετ: 25-20, 25-21, 25-22

ΑΕΛ (Νικητάκης Ν.): Αρχοντής Αθ, Γκόντοβος Κ, Βουτυρίτσας Χ, Αλεξόπουλος Σ, Στασινός Δ, Δορδοκίδης Θ, Παπακωνσταντίνου Α, Κωτούλας Κ, Αντωνακάκης Χ, Καμπούρης Αθ, Νιακόπουλος Γ, Καβαδίας Π. Γκιτέρσος Χ, Ματούλας Αθ.

7. Α.Σ. Δωρίδας -
*H πρωταθλήτρια Φθία Λαμίας θα συμμετάσχει σε τουρνουά για την άνοδο στην Α2 Εθνική ανδρών.

Η επόμενη 14η αγωνιστική Β’ Εθνικής (31/03/2024)
Α.Σ. Δωρίδας-Αργώ Βόλου 0-3 α.α.