Στο Λονδίνο του Οντάριο η νύχτα ήταν βροχερή και η ΑΕΛ Καναδά αντιμετώπισε τη Jagiellonia. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κλειστό, με τις δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά η λήξη του τις βρήκε ισόπαλες 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ έκανε δύο λάθη που τα πλήρωσε με ισάριθμα τέρματα εις βάρος της. Τελικό σκορ Jagiellonia 4, ΑΕΛ 1.

Ενώ όλα έδειχναν ότι η ΑΕΛ είχε πάρει μια ανάσα μετά τη νίκη επί της London English, τα αποτελέσματα της Acoriano την έχουν φέρει σε απόσταση δύο βαθμών, έστω και αν έχει έναν αγώνα περισσότερο.

Το πρόγραμμα των δύο ομάδων στη συνέχεια περιλαμβάνει τους αγώνες:

28/08/2019     ΑΕΛ - PCL

02/09/2019     PCL - ΑΕΛ (εξ αναβολής του Α’ γύρου, λόγω καιρικών συνθηκών)

06/09/2019     Acoriano - Apollo Blues

12/09/2019     Acoriano - PCL

16/09/2019     ΑΕΛ - Albanians

«Το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει πραγματικά τον τρόπο που παίξαμε. Τους δωρίσαμε δύο τέρματα, ενώ το τελευταίο πεντακάθαρο οφσάιντ. Ίσως η βροχή εμπόδισε τον διαιτητή να δει. Πρέπει να προετοιμαστούμε για το αυριανό παιχνίδι», δήλωσε ο Μίλτον Γουγουλιάς.

Το γκολ της ΑΕΛ σημείωσε ο Μούσα.

Η AEL παίζει ξανά αύριο (Τετάρτη), 20:30, στο γήπεδο του ελληνικού κέντρου, με αντίπαλο την πορτογαλική PCL.