Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της ΑΕΛ στα Κουφάλια απέναντι στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής. Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ο διαιτητής της αναμέτρησης Κεφαλάς από τις Σέρρες που όχι απλά επηρέασε τη ροή του αγώνα με τις αποφάσεις του αλλά υπονόμευσε και το μέλλον της ΑΕΛ. Οι δύο ομάδες δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης με το παιχνίδι όμως να έχει καλό ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε ενώ η ΑΕΛ όχι. Το παιχνίδι όμως θα μπορούσε να είχε πάρει άλλη τροπή εάν ο διαιτητής της αναμέτρησης αρχικά ήξερε τι έβλεπε και έπειτα εφάρμοζε τους κανονισμούς. Συγκεκριμένα στο 18' λεπτό της αναμέτρησης η αμυντικός του ΠΑΟΚ Σμιλίκοβιτς χτύπησε με αγκωνιά εκτός φάσης την επιθετικό της ΑΕΛ Rybanska, παράβαση που επιφέρει την ποινή της απευθείας κόκκινης κάρτας και ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια. Επίσης στο 51' λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης και πάλι, αυτή τη φορά «είδε» όπως χαρακτηριστικά ανέφερε τράβηγμα φανέλας!!!! Όπως φυσικά βλέπουμε ξεκάθαρα η παίκτρια του ΠΑΟΚ αγκαλιάζει με το χέρι της το χέρι της επιθετικού της ΑΕΛ και την παρασέρνει πάνω της. Το παράξενο σε αυτήν την φάση είναι η θέση που έχει ο διαιτητής, η οποία δεν δικαιολογεί το λάθος. Η συγκεκριμένη φάση δείχνει ξεκάθαρα είτε ανικανότητα είτε δόλο. Η ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν τα παράτησε και συνέχισε να παίζει επιθετικά απειλώντας την αντίπαλη άμυνα όμως άφησε αρκετά κενά στην άμυνα της με αποτέλεσμα και οι γηπεδούχοι να χάσουν ορισμένες καλές ευκαιρίες. Το 2-0 όμως παρέμεινε τελικά μέχρι και το τέλος. Απογοήτευση επικρατεί στις τάξεις της ΑΕΛ με τον ορισμό σε ένα τόσο σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι μίας άπειρης τριπλέτας η οποία φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων με τον πιο περίτρανο δυστυχώς τρόπο. Σε ένα πρωτάθλημα ενός γύρου όπου δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη, μία διαιτησία ήταν αρκετή για να διαμορφώσει την πορεία των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα. H ΑΕΛ ευχαριστεί την ομάδα του ΠΑΟΚ για την φιλοξενία και τους συγχαίρει για τη νίκη και εύχεται καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.